ΑΞΙΑ

ΓΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΟΡΙΑ

Παρασκευή 19 Σεπτεμβρίου 2014

Europa League αλά Ελληνικά

Ελληνικό χρώμα είχε η χθεσινή μέρα στο Γιουρόπα Λίγκ μια ευρεία σε έκταση νίκη, μια ισοπαλία και μια ήττα ήταν ο απολογισμός στην πρεμιέρα των ομάδων μας.

Για τον 11ο όμιλο μπροστά σε 15.000 οπαδούς του ο ΠΑΟΚ σκόρπισε με 6-1 την Ντιναμό Μίνσκ αφήνοντας υποσχέσεις για την συνέχεια.

Σκόραραν τρία ο Αθανασιάδης στο 11ο το 16ο και το 28ο λεπτό, από ένα οι Παπαδόπουλος στο 50ο και Τζανδάρης στο 90ο λεπτό, ενώ για τους Λευκορώσους ο Νίκολιτς σκόραρε με αυτογκόλ στο 3ο ανοίγοντας το σκορ για τον δικέφαλο, και τέλος μείωσε για την ομάδα του προσωρινά σε 5-1 στο 80ο λεπτό.

Ρεκόρ για τον Αθανασιάδη το ατόφιο χατ τρικ, ρεκόρ συμμετοχών για Ρατς 100 και για τον Σαλπιγγίδη που έγινε ο τρίτος σε συμμετοχές στην διοργάνωση.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Φιορεντίνα νίκησε 3-0 την Γκινγκάμπ με γκολ των Βάργκας, Κουαδράδο και Μπερναρντέσκι.

Η κατά γενική ομολογία ομάδα που παίζει το καλύτερο ποδόσφαιρο στην Ελλάδα μετά τον Ολυμπιακό, ο Αστέρας Τρίπολης στην πρεμιέρα στην Ευρώπη για τον 3ο όμιλο αναδείχθηκε ισόπαλος με 1-1 με την Μπεσίκτας στο Ολυμπιακό Στάδιο της Κωνσταντινούπολης (Κεμάλ Ατατούρκ), αφού στην φυσική έδρα των αετών γίνονται εργασίες.

Το σκορ άνοιξε ο Τόρε για την Μπεσίκτας στο 32ο λεπτό, με τον Φακούντο Πάρα στο 88ο λεπτό να δίνει με γκολάρα τον βαθμό της ισοπαλίας, ενώ στο άλλο ματς του ομίλου Τότεναμ και Παρτιζάν στο Βελιγράδι αναδείχθηκαν ισόπαλες με 0-0.

Τελευταίος και κατά ιδρωμένος και με προπονητή σε άλλο γήπεδο, ο προβληματικός Παναθηναϊκός που έχασε για τον 5ο όμιλο με 1-2 στην Λεωφόρο από την Ντιναμό Μόσχας.

Για την ομάδα της αστυνομίας το σκορ άνοιξε ο Κόκοριν στο 40ο λεπτό, ενώ την νίκη των Ρώσων εδραίωσε ο Ιόνοφ στο 49ο λεπτό, για τους πράσινους μείωσε προσωρινά ο Ντίνας στο 63ο λεπτό.

Στο άλλο ματς του ομίλου η Αϊντχόφεν κέρδισε με 1-0 την Εστορίλ με πέναλτι του Ντε Γιόνγκ.

Στα υπόλοιπα ματς ξεχωρίζει η νίκη του Απόλλωνα Λεμεσού με 3-2 επί της Ζυρίχης, και το γκολ του πρώην αρχηγού του Ολυμπιακού Αβραάμ Παπαδόπουλου που έδωσε την νίκη στην Τραμπζονσπόρ επί της Μέταλιστ στην Ουκρανία.

Συνοπτικά τα αποτελέσματα των ομίλων και οι σκόρερ:
1ος όμιλος: Γκλάντμπαχ – Βιγιαρεάλ 1-1 (21’ Χέρμαν – 68’ Ούτσε), Απόλλων Λεμεσού – Ζυρίχη 3-2 (9’ Παπουλής, 40’ Γκουγιόν, 87’ αυτ. Κοχ – 50’ Ρίκαν, 54’ Γιαπί)

2ος όμιλος: Κλαμπ Μπριζ - Τορίνο 0-0, Κοπεγχάγη - Ελσίνκι 2-0
(68’, 81’ Γιόργκενσεν) ,

3ος όμιλος: Παρτιζάν-Τότεναμ 0-0, Μπεσίκτας - Αστέρας Τρίπολης 1-1 (33’ Τόρε - 88' Πάρα),

4ος όμιλος: Σάλτσμπουργκ - Σέλτικ 2-2
(36' Αλαν, 78' Σοριάνο - 14' Ουκασό, 60' Μπράουν), Ντιναμό Ζάγκρεμπ - Άστρα Τζιούρτζιου 5-1 (17', 24' 45+1' Σουντανί, 70' Ενρίκες, 90+2 Κόριτς - 82' Τσίτου)

5ος όμιλος: Αϊντχόφεν-Εστορίλ 1-0 (25' πεν. Ντε Γιονγκ), Παναθηναϊκός-Ντιναμό Μόσχας 1-2 (63' Ντίνας - 40' Κοκόριν, 49' Ιόνοφ),

6ος όμιλος: Καραμπάκ – Σεντ Ετιέν 0-0, Ντνίπρο – Ίντερ 0-1 (71’ Ντ’Αμπρόζιο)

7ος όμιλος: Σεβίλλη-Φέγενορντ 2-0 (8’ Κριτσόβιακ, 31’ Εμπιά), Σταντάρ Λιέγης-Ριέκα 2-0 (74’ Σίμαν, 87’ Αραούχο),

8ος όμιλος: Έβερτον – Βόλφσμπουργκ 4-1 (15’ αυτ. Ροντρίγκες, 45’ Κόουλμαν, 47’ πεν. Μπέινς, 89’ Μιραλάς – 94’ Ροντρίγκες) Λιλ – Κράσνονταρ 1-1 (63’ Κιάερ – 35’ Λαμπόρντε),

9ος όμιλος: Νάπολι-Σπάρτα Πράγας 3-1 (23' πεν. Ιγκουαϊν, 51', 81' Μέρτενς-14' Χουσμπάουερ), Γιουνγκ Μπόις-Σλόβαν Μπρατ. 5-0 (5' Λέκιακς, 29' Στέφεν, 63' Νούτζολο, 80' Νίκτσι, 92' Οαρό),

10ος όμιλος: Στεάουα Βουκουρεστίου – Άαλμποργκ 6-0, (51’ Βαρέλα, 59’ πεν. 73’ Ρουσέσκου, 61’ 65’ 72’ Κεσερου), Ρίο Άβε – Ντιναμό Κιέβου 0-3, (20’ Γιαρμολένκο, 25’ Μπελχαντά, 70’ Κράβετς),

11ος όμιλος: ΠΑΟΚ-Ντιναμό Μινσκ 6-1 (4’ αυτ. Νίκολιτς, 11’, 16’, 28’ Αθανασιάδης, 50’ Παπαδόπουλος, 90’ Τζανδάρης - 80’ Νίκολιτς), Φιορεντίνα-Γκινγκάμπ 3-0 (34’ Βάργκας, 67’ Κουαδράδο, 88’ Μπερναρντέσκι), 12ος όμιλος: Μέταλιστ - Τρσμπζονσπόρ 1-2 (Κόμενιουκ 61΄-Κονσταντ 25΄, 90+4' Παπαδόπουλος). Λέγκια - Λόκερεν 1-0 (58΄ Ράντοβιτς).

Υστερόγραφα

Υ1: Μάλλον δεν προλάβει να βγάλει παρέλαση φέτος ο Γιάννης Αναστασίου στην Λεωφόρο τα προβλήματα πολλά, η εικόνα ακόμα χειρότερη (σ.σ. πληροφορία της Πλατείας)…

Υ2: Με τέτοια αποτελέσματα ο Αστέρας Τρίπολης δεν έχει να φοβηθεί τίποτα στην συνέχεια του Γιουρόπα Λίγκ.

Υ3: Άλλος άνθρωπος στην Τουρκία ο Αβραάμ, δεν βλέπει και τον Μίτσελ αναγνώστη μου (σ.σ. Άγγελε στο κλέβω) και σκοράρει και όμορφα γκολ όπως το χθεσινό…