ΑΞΙΑ

ΓΕΡΟΣ ΤΟΥ ΜΟΡΙΑ

Δευτέρα 8 Ιουνίου 2015

Κέρδισε η διαφορά ποιότητας και λύσεων

Ο Ολυμπιακός έκανε το 1-0 στους τελικούς επικρατώντας του Παναθηναϊκού με 76-70.

Οι Πειραιώτες είχαν περισσότερες λύσεις αφού βρέθηκαν σε εξαιρετική ημέρα οι Σλούκας (16π., 3ασ.), Ντάνστον (13π., 12ρ.) και Λοτζέσκι (13π.). Από τους «πράσινους» ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης ήταν εξαιρετικός στην επίθεση (23π., 7ριμπ.), αλλά στην άμυνα είχε τεράστιο πρόβλημα.

Ο Παναθηναϊκός ξεκίνησε διαβασμένος και ήρεμος. Ο Σωτήρης Μανωλόπουλος πόσταρε συνέχεια τους περιφερειακούς του κάτι που δημιουργούσε προβλήματα στον Ολυμπιακό, αφού η καλή κίνηση της μπάλας έφερνε σωστές επιλογές πίσω από τα 6,75.

Με το σκορ στο 10-23 (11’) ανέλαβε δράση ο Κώστας Σλούκας. Ο διεθνής γκαρντ άλλαξε μόνος του το ρυθμό της αναμέτρησης, οι γηπεδούχοι ανέκτησαν την καλή ψυχολογία τους και με 18-0 σερί προσπέρασαν με 28-23 (17’), όμως και πάλι ο «ψύχραιμος» Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις.
Αξίζει να σημειωθεί πως στο πρώτο ημίχρονο ο Ολυμπιακός είχε 0/13 τρίποντα!
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχασαν τη συγκέντρωσή τους στην άμυνα, οι Πειραιώτες από την άλλη ξεκίνησαν να ευστοχούν σε σουτ τριών πόντων κάτι που τους βοήθησε αρκετά (51-39), αλλά και πάλι ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης είχε τον τρόπο να φέρει την ομάδα του κοντά (53-50, 29’).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ολυμπιακός είχε την απαιτούμενη ισορροπία στην επίθεσή του, στην άμυνα συνέχισε να κλείνει τους πάντες πλην Μαυροκεφαλίδη και με αυτοπεποίθηση έχτισε διαφορά 14 πόντων (72-58, 36’). Στο διάστημα που απέμενε δεν υπήρξε αντίδραση από τους «πράσινους» με αποτέλεσμα το 1-0.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η άμυνα του Ολυμπιακού ξεχώρισε στο μεγαλύτερο διάστημα του ματς. Στο δεύτερο ημίχρονο είχε 6/12 τρίποντα (0/13 στο α’). Σημαντικότερο όλων όμως τα μόλις 4 λάθη σε ολόκληρο παιχνίδι.

MVP: Ο Κώστας Σλούκας ήταν μακράν ο κορυφαίος παίκτης του ματς. Ο διεθνής γκαρντ σε 23:10 είχε 16 πόντους (4/7 δίποντα, 1/3 τρίποντα και 5/6 βολές), 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1λάθος και 2 κλεψίματα. Επίσης άλλαξε τον ρυθμό του ματς στην δεύτερη περίοδο.
Double double για τον Μπράιαντ Ντάνστον με 13 πόντους (5/9δίπ., 3/7β.), 12 ριμπάουντ και 2 κοψίματα.

ΑΦΑΝΤΟΣ:
Ο Σλότερ έμεινε άποντος στα 11:57 που αγωνίστηκε με 0/1 δίποντο και 0/3 τρίποντα ενώ έκανε και 2 λάθη.

ΣΗΜΕΙΟ ΚΛΕΙΔΙ: Στο 11’ ο Φώτσης έκανε το 10-23 και μετά από 7 λεπτά ο Ολυμπιακός προηγούταν με 28-23 (18-0 σερί). Κρίσιμο το σημείο της αντίδρασής τους ειδικά για την ψυχολογία των ομάδων. Ο μεν Παναθηναϊκός έχασε την μεγάλη υπέρ του διαφορά, ο δε Ολυμπιακός βρήκε ρυθμό.

Άλλο κομβικό διάστημα του αγώνα ήταν στο 32’ όταν ο Κούπερ μείωσε σε 60-55. Ο Ολυμπιακός με πρωταγωνιστές τους Ντάνστον και Λοτζέσκι έτρεξε ένα σερί εφτά αναπάντητων πόντων και η διαφορά πήγε στο +12 (67-55). Ο Μπλουμς με τρίποντο διέκοψε το σερί, αλλά Σλούκας με τρίποντο και άλεϊ ουπ πάσα στον Πέτγουεϊ έκανε το 72-58.

Στα ποδοσφαιρικά τώρα ο επόμενος προπονητής του Ολυμπιακού στο ποδόσφαιρο θα λέγεται Χάβι Γκράθια, ναι ο πρώην του Ολυμπιακού Βόλου και της Κέρκυρας, προσιτή λύση και στα στάνταρ της διοίκησης που έχει θέσει.

Ενώ δεν αποκλείεται να επιστρέψει με ρόλο στα αποδυτήρια ο Αριέλ Ιμπαγάσα.